از سنگ اورانیم تا بمب اتم – وبلاگ تخصصی فیزیک

بر اساس تحقیقات جامع به عمل آمده در سال 2001 صورت گرفته ، سن الماس به دوران قبل از کامبرین (Precambrian) یا 3.3 میلیارد سال تا 990 میلیون سال قبل ، مربوط می شود. بشر از دوران باستان الماس را می شناخت. در روم باستان نیز به کاربرد پوکه معدنی توجه ویژهای داشتهاند. این سنگ شکن با استفاده از نیروی ضربه مواد معدنی را آسیاب می کنند. اوپال از سیکاهای آبدار می باشد که با دمای پایین ته نشین می شود و جزو سنگ های رسوبی به حساب می آید و می تواند در ترک ها، اتصالات و حفره ها، صخره های رسوبی، اتش فاشی و دگرگونی ته نشن بشود.

الماس جواهری است که مظهر بالاترین تغییرات است ، زیرا از زغال سنگ آغاز می کند و به صورت درخشان ترین جواهر ، با ابعاد متعدد در می آید.» (چکرن دایاسرای) بلینی صد سال پس از میلاد اظهار می دارد که الماس با ارزش ترین گوهرهاست ، اما فقط پادشاهان آن را می شناسند. سنگ پا در بازار در اندازهها و شکلهای گوناگونی موجود است. البته الماس هنوز هم به عنوان سخت ترین عنصر موجود در طبیعت است که می توان در زمین یافت. معدن بزرگ Mir در صربستان روسیه به قدری بزرگ است که می تواند یک جریان هوای شدید ایجاد کند به گونه ای که توان مکش هلی کوپتر به داخل این معدن را داشته باشد.

ذخائر اصلی الماس این کشور که در سال 1949 میلادی در شرق سیبری کشف شد ، عصر جدیدی در استخراج الماس در این کشور را آغاز کرد. الماس نیز مانند تمام سنگ های گرانبها ، متعلق به مردم ثروتمند بود ، تا این که در نیمه دوم سده نوزدهم سرچشمه های غنی در آفریقای جنوبی کشف شدند و الماس به درون توده های میانی نیز راه پیدا کرد . سه قرن بعد یک برلیان 45 قیراطی که بعد ها Hope نامیده شد و شاید مشهورترین سنگ جواهر جهان باشد (منشاء آن از هندوستان است) توجه همه را به خود جلب کرد.

در مورد خواص فیزیکی یا جسمی این سنگ ارزشمند هم باید به مواردی چون «درمان بیماری های پوستی و کبدی، تقویت کلیه ها، رفع درد ستون فقرات، درمان سردردهای عصبی و رفع کم اشتهایی» توجه کرد. در منابع کهن ایرانی آمده است که الماس طبع سرد و خشکی دارد و بستن آن روی شکم باعث رفع دل پیچه، مشکلات معده و گوارشی شده و در اطفال باعث میشود که از بیماری صرع محفوظ بمانند.

اما به طور مشخص کاربرد سنگ های صاف و صیقلی آذرین در سالن پذیرایی و آشپزخانه با بیشترین موارد موجود ثبت میشود. یشم سنگ خرد است و در تصمیمگیریهای جدی به فرد یاری میرساند. در میان ریگ های ته نشین شده بستر رودخانه های کهن که رایج ترین مکان به شمار می رود. لازم به ذکر است که درصد بسیار کمی از الماس های یافت شده قابل تراش دادن و استفاده در جواهر سازی هستند.

تاکنون همه تصور می کردیم که الماس سخت ترین عنصر طبیعت محسوب می شود اما فیزیکدانی به نام «ناتالیا دوربرووینسکایا» و همکارانش با فشرده سازی مولکول های فولرین کربن و حرارت دادن آن ها به طور همزمان، ردیف های متصل به نام Aggregated Diamond Nanorods تولید کرده اند که ۱۱ درصد از الماس مستحکم تر است. فلز پلاتین از ۹۵ درصد پلاتین و پنج درصد آلیاژهای خالص دیگر تشکیل شده است.

توجه کنید که سنگ قرمز پاک، بسیار کمیاب بوده و از قیمت یاقوت قرمز خالص بسیار زیاد می باشد. «الماس مظهری از تمرکز خالص انرژی است که از جنبه الهی برخاسته و سرچشمه می گیرد. از دید جهان سلطان، زنی دلسوز و زحمت کش و از دید بلقیس فاحشهای نفرت انگیز که به صیغه میرود و جامعهی خود را آلوده میکند و از دید سیف القلم، یک مفسد اجتماعی است. بزرگ ترین الماس جهان در حال حاضر در کهکشان معلق است و Lucy نام دارد.

آب گرم و صابون بهترین عملکرد را دارد. افرادی که در مناطق با آب و هوای گرم زندگی میکنند و یا تعریق زیادی دارند بایستی بیش از دیگران آب بنوشند. برای این کار،ابتدا کیک زرد را طی فرایندی شینیایی به ماده جامدی به نام هگزافلوئورید اورانیوم( uf6 )تبدیل میکنند که بعدازحرارت داده شدن در دمای حدود64درجه سانتیگراد به گاز تبدیل میشود. این روش تحت بیهوشی عمومی انجام میشود. روش الکترولیز تهیه کند. ساخت الماس مصنوعی نخستین بار در سال 1970 میلادی صورت گرفت اما به دلیل این که بلور های ساخته شده حدود 1 قیراط و کمتر بود و همچنین مخارج تهیه آن بسیار زیاد بود استفاده از آن ها در صنعت جواهر سازی رایج نشد.

البته پس از دهه ۱۷۳۰ میلادی که این سنگ در آمریکای جنوبی نیز کشف و به مرحله تولید رسید، هند بازار جهانی را در دست داشت. یک سنگ قیمتی و یک سنگ نیمه قیمتی هر دو در دو طبقه بندی جدا از هم سنگ های قیمتی هستند. الماس در رنگ های زرد قهوای ، گاهی سبز ، آبی ، قرمز گونه و سیاه و بی رنگ یافت می شود. پدیده فلورسانس آن متغیر ، بی رنگ و زرد ، اکثرا آبی ، گاهی قهوه ای و سبز است.

برخلاف سایر سنگ ها ، الماس از زغال سنگ به وجود می آید که بر اثر صیقل خوردن ها و تراش های بی نهایت ، درخشش غیر قابل تصوری را به دست آورده است. البته لازم به ذکر است که فقط یک چهارم الماس استخراج شده از این معادن در جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند. از الماس در دستگاههای برش صنعتی و همچنین تولید قطعات اپتیک استفاده میشود. این نوع سنگ ترکیبی از کلسیم و اگزالات بوده، اما گاهی از کلسیم و فسفات هم ساخته میشود.

دلیل به وجود آمدن این رنگ ها، تزریق کمی ناخالصی به سنگ است. در سال 1669 میلادی ژان باتیست تاورنیه الماس 112 قیراطی آبی رنگی را به لوئی چهاردهم فروخت. تا سال 1871 میلادی بلورهای الماس همراه با سنگ های رسوبی استخراج می شدند که پس از شستن مواد رسوبی همراه ، الماس در ته ظرف باقی می ماند. از سال 1961 تا 1975 میلادی در این منطقه به کمک دستگاه های مکنده بسیار قوی استخراج الماس از ته دریا نیز انجام می گرفت. البته این رنگ فقط درصدی از رنگ را ضامل می شود به اصطلاح ته رنگ است.

سنگ عقیق سیاه میتواند در هنگام برخورد با موانع ما را یاری کند و آگاهیهای تازه را در ذهن به سطح برساند. در این مکان ، الماس ها از فرسایش سنگ ها و تخته سنگ های مادر به وجود آمده اند. الماس در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد و فقط از طریق فوران های آتشفشانی به سطح می آیند. این نوع سنگ در بیماری های متابولیک همچون اسیدوز توبولار شیوع بیشتری دارد.

برای مثال سنگ مرمریت سبزوار و کاشمر دارای زمینه رنگ سفید، سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور دارای زمینه رنگ طوسی، سنگ مرمریت مهکام دارای رنگ قهوه ای، سنگ مرمریت بوانات، انارک و بجستان دارای زمینه رنگی قرمز و سنگ مرمریت دهبید شایان و نمین دارای زمینه رنگی کرم می باشند. ولی سنگ سبز کرمان به علت گرانی و نیاز به صرف وقت زیاد جهت تولید محصول مصرف کمتری دارد و فقط برای ساخت اشیا تزئینی بکار می رود.

بااین حال روشهای مختلفی برای خارج کردن سنگ یا تسکین علائم وجود دارد، البته اثر این درمانها موقتی است. مراقب باشید اگر شما توپازی در خارج از آمریکا خریداری می کنید. جراح برش کوچکی را روی شکم ایجاد میکند و کیسه صفرا را با استفاده از وسیله لوله مانند ظریفی خارج میکند. اما در استفاده از آن باید احتیاط کرد. ماکسیمیلیان، آرشی دوک (در طبقه بندی اشرافی در اروپا جایگاهی پایین تر از شاه و بالاتر از دوک) اتریش نخستین مردی بود که با یک حلقه الماس نشان از دختر موردعلاقه خود به نام مری بورگاندی خواستگاری کرد.

این حلقه از قطعات تخت الماس روی انگشتر تشکیل شده بود که شکل M داشتند. شفقنا افغانستان-الماس از جمله سنگ های محبوب در سراسر دنیا محسوب می شود و می توان آن را نماد عشق و ازدواج نیز نامید زیرا بسیاری از حلقه های ازدواج به الماس مزین هستند. فرد اغلب می تواند به آسانی صبر کند تا سنگ دفع شود. پزشک ممکن است برای کمک به دفع سنگ کلیه دارویی را برای شما تجویز کند. مدارک موجود در مجموع نشان دهنده آن است که این مهره ها دارای نقشی تزئینی نبوده اند بلکه نقش و کاربرد خاصی داشته اند و احتمالا برای دفع شیاطین به کار رفته و یا کاربرد دیگری در مراسم تشییع داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید