اورانیوم – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

ج : انرژی هسته ای از شکافتن هسته ی بعضی از عناصر مانند اورانیوم پدید می آید . وقتی هسته اتم اورانیوم در یک واکنش زنجیره ای شکافته شود مقداری انرژی ازاد خواهد شد که این قابلیت شکاف هسته ای را اورانیوم235 دارا است.این نوع از اتم اورانیوم دارای 92 پروتون و143 نوترون است(بنابراین جمعا 235 ذره درهسته خود دارد)،کافی است یک نوترون دریافت کندتابتواند به دواتم دیگر تبدیل شود.برای شکافت هسته اتم اورانیوم،یک نوترون به هسته آن شلیک می شود و درنتیجه این فرایند،اتم مذکوربه دواتم کوچکتر تجزیه شده وتعدادی نوترون جدید نیز ازاد می شودکه هر کدام به نوبه خود میتوانند هسته های جدیدی رادر یک فرایند زنجیره ای تجربه کنند.

دمانتوئید از خانواده آندرادیت و یک سیلیکات کلسیم و آهن با وزن مخصوص 84/3 و سختی 7-5/6 می­باشد که رنگ سبز خود را به واسطه حضور کروم در ترکیب شیمیائی گرفته است. با وجود زمستانهای سردش حبوبات و محصولاتش فراوان است و از گندم یک سال حتی به سال بعد هم میماند. 3-7. استان مرکزی در مطالعه کانی­های سنگین محدوده آستانه اراک، از کل 47 نمونه مطالعه شده در 22 نمونه کرندوم بصورت دانه­های آبی رنگ (سافیر) و در یک نمونه به رنگ صورتی مشاهده شده است. طبق گفته­های شفاهی آقای دکتر هوشمندزاده، نظر یک کارشناس متخصص که از این منطقه بازدید داشته و از آنجا نمونه­برداری نیز کرده است، این بوده که احتمال وجود الماس در این کراترها بسیار زیاد است.

از ویژگیهای مهم بنا دو محراب آن است، محراب بزرگ یا اولیة مسجد همانند بناهای مغولی ساخته شده است و با جهت قطب مغناطیسی شمال ۴۷ درجه اختلاف دارد به منظور اصلاح محراب اولیه محراب دومی ساخته شده است که این محراب به قدری قبله سابق این مسجد را اصلاح میکند. پس از جنگها، هجوم و گریزها، خرابیها و دست بدست شدنهای بسیار، قلعه ایروان به دست مرتضی پاشای عثمانی میافتد، در حالی که شاه عجم با صد هزار سرباز خود آمده قلعه را محاصره کرده و امان آن را سلب میکند.

در مقابل پیریت شکننده است و در برابر فشار تا زمان شکستن مقاومت میکند. اورانیوم مورد استفاده در راکتورهای اتمی باید به حدی غنی شود که حاوی ۲ تا ۳ درصد اورانیوم ۲۳۵ باشد، در حالی که اورانیومی که در ساخت بمب اتمی بکار میرود حداقل باید حاوی ۹۰ درصد اورانیوم ۲۳۵ باشد. برای غنی سازی، سهم اورانیوم-۲۳۵ باید بین ۳ تا ۵ درصد باشد. یکی از انواع خالدار سبز – سیاهِ یشم سبز است که از فلز آهن غنی می باشد و به همین دلیل به رنگ سبز تیره و در حد سیاه دیده می شود.

دو ساحه دیگر در منطقه افغانستان مرکزی و ساحات شرقی کشور مماثل تشکلات بالا منطقه سیماب دار (Hg) را نشان میدهد. طبق مطالعات چندین ساله متخصصین روسی و افغانی از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۸۱ دست کم دو میدان نفتی کوچک، یک میدان گازی بزرگ (جرقدوق) و دو میدان گازی دیگر کشف شدهاست که عمدتا در بخش شمالغربی کشور میباشد. در ۱۹۵۸ زمین شناسان افغانی با همکاری کارشناسان روسی جستجوبرای کشف نفت و گاز طبیعی را با موفقیت به پایان رساندند. اورانیوم بهصورت طبیعی و در مقادیر بسیار کم در حدود چند قسمت در میلیون (ppm) در خاک، سنگها و آب وجود دارد ولی بهصورت تجاری از کانیهای معدنی مانند اورانینیت استخراج میشود.

چنانچه در قبری قدیمی جسدی یافت شد که تازه مانده بود بدانید درون یا بیرون قبر یشم و طلا گذاشته اند. تکههای طلا که در رودخانهها و نهرها یافت میشوند معمولاً لبههای گرد شده دارند. این سنگ به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر شرایط جوی دارد انتخابی مناسب برای راه پله های فضای بیرونی ساختمان است. مرغوبترين نوع اين کاني، صورتی رنگ است. تنوع رنگی در گرانیت های معادن داخلی در رنگ های طوسی روشن – طوسی تیره – نوک مدادی – مشکی – قرمز – نارنجی و سبز است. در هنگام انتخاب سنگ پله چه فاکتور هایی را میتوان در نظر گرفت؟

اینکه پله در فضای داخلی ساختمان باشد یا فضای بیرونی ساختمان دو فاکتور مهم در انتخاب سنگ مناسب برای پله است. معیار انتخاب سنگ برای پله را میتوان به دو فاکتور مهم داخل بنا و خارج از بنا تقسیم کرد. چهار معدن مهم این کشور یعنی معادن پنجشیر، یاقوت جگدلک، لعل بدخشان و نورستان بشکل غیر فنی استخراج شده به بازار هندوستان و مارکیت پاکستان بفروش میرسد. ولی سرزمینهای چینی تبار دیگری نیز مانند تایوان از متقاضیان مهم آن در جهان هستند. این تفاوت به دلیل میزان چسبندگی یا ویسکوزیته ماگما در سطح پایینتری از زمین برمیگردد.

در وسط صفه مسجد، زیر زمین وسیعی تعبیه شده که صفه بالای آن در فصل تابستان برای اقامه نماز استفاده میشود. در اين عمليات، ابتدا پوسته فلزي ميله هاي سوخت مصرف شده را جدا ميسازند و سپس آنها را در داخل اسيد نيتريك داغ حل مي كنند. براي بازيافت اورانيوم از سوخت هسته اي مصرف شده در راكتور از عمليات شيميايي موسوم به بازفراوري استفاده ميشود. به ویژه گربههای دیووریگی (در شرق آناتولی) بسیار مقبول هستند و من دیدم که دانهای به صد «قروش» فروخته میشدند (۲۴). انواع نامرغوب آن شباهت زیادی به نفریت ، ایدوکراز ، گروسولاریت ، تالکف سرپنتین ، سیلیمانیت ، پرنیت کوارتز کالسدونی دارند.

تا قبل از سال 1863 تصور می شد که یشم سبز (Jade) و نفریت (Nephrite) هر دو از یک گروه هستند. در چند کیلومتری این معدن یک ذخیره عظیم آهک (برای گداختن آهن) وجود دارد. در جدل زیر هر کدام را معرفی کرده ایم. بخشهایی از جمله: کف پا، زانو، آرنج، کف دست و یا هر قسمت بدن که پوسته و پینه بسته، ترک خورده و یا تجمع پیدا کرده است. به طور کلی ارزان، بسیار مورد استفاده و موجود در سایزهای مختلف، نفریت را غالباً برای مهره ها، تراش کابوشن، النگو و حکاکی آماده کرده است.

در سایر ورقه­ها مطالعات کانی سنگین انجام نشده یا آثاری از این کانی گزارش نشده است. در واقع گرانيت پتاسيك نفوذي در پوسته سيالي مناسبترين منبعي است كه مي تواند موجب تشكيل كانسارهاي اورانيوم گردد. در مسجد جامع ابرکوه محراب نفیس گچبری ایوان شرقی که یکی از پنج محراب این مسجد است، یادگار این دوره است و تاریخ ساخت این محراب سال ۷۳۸ هجری است و عرض آن ۲۴/۴ متر است. مسجد جامع ابرقو کنار میدان اصلی شهرستان ابرکوه قرار دارد و مصالح آن از خشتخام است. محراب با شکوه مسجد جامع نظرها را به سوی خود جلب می کند در مسجد جامع ابرکوه محراب نفیس گچبری ایوان شرقی که یکی از پنچ محراب این مسجد است، یادگار این دوره است و تاریخ ساخت این محراب سال 738 هجری و عرض آن 24/4 متر است.

دقت کنید که بعد از استفاده از سنگ پا، اید آن را را به دقت شسته و در محلی تمیز و خشک نگهداری کنید. میتوانید با مبلغ بسیار کمی آن را تأمین کنید مگر آنکه بخواهید از سنگ پاهای برقی که به تازگی وارد بازار شدهاند خریداری کنید. ↑ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام EncyIntel وارد نشدهاست. شما برای خرید سنگ انتخاب های متعددی پیش روی خود دارید. روش تهیه کیک زرد کاملآ به نوع سنگ معدن بدست آمده بستگی دارد، اما بطور معمول از طریق آسیاب کردن و انجام پردازش های شیمایی بر روی سنگ معدن اورانیوم، پودر زبر و زرد رنگی بدست می آید که قابلیت حل شدن در آب را ندارد و حدود 80% غلظت اکسید اورانیوم آن خواهد بود.

هر کدام از انواع سنگ های عقیقی که می خواهید چه عقیق زرد چه سرخ و چه سفید هر سه این ها سه کوه در بهشت اند، هر شخص یکی از این ها را در دست داشته باشد شیعه آل محمد محسوب می گردد. به دلیل بزرگی شعاع یونی و بالا بودن بار یونی اورانیوم، این عنصر در سنگ های آذرین اسیدی متمرکز می شود. امپریال جیدایت (Ahye Kyauk Stein) : که همانطور از اسمش پیداست به یشم سلطنتی و با کیفیت ترین آن معروف است و داری رنگ سبز واضح و زنده (vivid) با خلوص بالا است و در قطعات کوچک استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید