اورانیوم – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

این نوع تراش مانند تراش Old Mine Cut رنگ واقعی سنگ را تا حدی پنهان می نماید و به دلیل چرخش نور، سنگ را روشن تر جلوه می دهد. تراش Old Mine Cut برخلاف شیوه round brilliant بیشتر به شمای شکل هندسی مربع نزدیک است تا شکل هندسی دایره که بنیان گونه round brilliant را تشکیل می دهد. در اواخر قرن ۱۳ و در اوایل قرن ۱۴ میلادی، علاقه برای ایجاد گوهر هایی با سطح و در نتیجه ایجاد چرخش نور درون سنگ افزایش یافت و در زمان رنسانس این علاقه به گونه ای شدت گرفت که علم و هنر کنترل نور درون سنگ قیمتی به توسعه علم گوهرشناسی و طبیعتاً گوهرتراشی انجامید.

در این روش که با استفاده از روغن زیتون و پودر الماس انجام میشد گوهر تراشان کریستال خام و برش نخورده (Rough) را صیقل می دادند که نتیجه آن یک الماس ۸ وجهی (octahedral) بود. این طلسمات نسبت به نوع مهره مار و خواسته صاحب مهره مار و نیز جهت فعال سازی خواص مهره مار انجام می گیرد. دارای پد سنباده ثابت جهت سمباده زنی بعد از تراش.. در تراش زاویه ای که بیشتر روی جواهرات شفاف وگرانبها انجام میگیرد ابتدا زوایای تراش محاسبه شده و توسط دستگاه مخصوص این کار قطعه جواهر ثابت شده و تراش برروی دیسک افقی صورت می گیرد .بسته به الگوی تراش زوایای تراش میتوانند از چندین تا بیش از ۱۰۰ تراش داشته باشند.کاملا مشهود است که یک تراش زاویه ای زیبا ودرست در قیمت تمام شده جواهر بسیار موثر است.از آنجا که هیچ سنگ جواهری به صورت خام مورد استفاده قرار نمی گیرد و الزاما جهت استفاده در صنعت جواهر سازی می باید تراش وپولیش شود لذا صنعت جواهر تراشی از ارزش افزوده بسیار بالایی برخورددار است یعنی با خرید یک سنگ جواهر خام وتبدیل آن به چندین نگین تراش خورده ارزش چندین ده برابری به جواهرات تراش خورده افزوده میگردد.

تمامی دعاهایی که در مورد مهره مار شاه کبری به آن اشاره کردیم براحتی روی مهره مار دابویا قابل انجام و خواندن می باشد. از این رو باید محاسباتی سه بعدی انجام شود تا مسیر بازتاب نور پیش بینی شود. قبل از اقدام به تامبل کردن، به نکاتی باید توجه کنید. توجه: قبل از تشخیص باید سنگ را کاملا با پارچه خیس تمیز کرده و خشک نماییم. بر باور ما مردم ایران تولید کننده اصلی سنگ پا در کشورمان شهر قزوین است، اما باید بدانید که این باور اشتباه است و بزرگترین قطب تولید کننده سنگ پا در ایران، استان کردستان است، همچنین در شهر قروه که در همین استان واقع است نیز معادن بسیاری وجود دارد که یکی از محصولات آنها سنگ پا است.

باید بدانید که هیچ راهی وجود ندارد که صد در صد اطمینان حاصل کرد که یک الماس واقعی باشد، مگر آن که یک گواهینامه معتبر برای آن صادر شده باشد. تراش Old European Cut با توجه به ویژگی های الماس و با اندازه گیری های دقیق بوجود آمده است تا حداکثر میزان درخشندگی را برای الماس بوجود بیاورد. کلیه حجاری های دوره ساسانی عبارتست از ۲۰ حجاری که در نقش رستم، نقش رجب (۲ کیلومتری شمال تخت جمشید) فیروز آباد، سر مشهد و شاپور واقع شده و علاوه بر این ها باید از یک حجاری در سلماس (شمال غربی دریاچه ارومیه) و حجاری طاق بستان در نزدیکی باختران نام برد که تمام این حجاری ها به جز طاق بستان در یک دوره هفتاد ساله (بین سالهای ۲۲۵ تا ۲۹۵ میلادی ) ساخته شده اند.

این نوع تراش جواهر فاقد هرگونه سطح تخت (Table) به عنوان پایه بوده ولی دارای تعداد زیادی سطح در نیمکره بالایی جواهر است. از روش حکاکی برای کندهکاری سطحی و ظریف تصویری یا نوشتاری روی سنگ استفاده میشود که بر سطوح تخت و منحنی قابلاجرا است. اکثر نقوش بکار گرفته شده بمنظور نمایاندن پیروزی بر سلاطین روم ایجاد گردیده است. بزرگترین و کهن ترین نقش برجسته ساسانی مربوط به پیروزی اردشیر اول بر اردوان چهارم در تنگاب فیروز آباد است. اگر چه سنگ های آذرین مزایای زیادی دارند و در صنایع مختلف کاربرد های فراوانی دارند، اما معایبی نیز می توان برای آن بر شمرد.

از آنجایی که الماس ها با تقریب خوبی متقارن هستند ، نور از سمت های مختلف و با زوایای مختلفی وارد آن شده و این عامل نیاز به ارزیابی مجدد نتایج Tolkowsky را موجب می شود تا الماس به بهترین نحو بدرخشد. به دلیل اینکه این نوع برش به اره الماس (diamond saw) نیاز ندارد، برای مدت زیادی جز استاندارهای برش الماس در اروپا محسوب می شد. با توجه به تولید این سنگ در شهر محلات، بیشترین استفاده از این سنگ را می توان در همین منطقه مشاهده کرد. برای این منظور باید از هر گیاه به مقدار 100 گرم در 7 تا 8 لیتر آب ریخت و جوشاند، سپس باید این ترکیب را صاف کرد و در وان ریخت و در آن نشست.

البته باید توجه داشت که اندازه آنها نباید از نصف قطر استوانه دستگاه تامبلر بزرگتر و همچنین کوچکترین اندازه سنگ نیز نباید کمتر از یک دهم اندازه بزرگترین سنگ داخل استوانه باشد. نکته دوم که باید در نظر داشت این است که نباید تمامی سنگ هایی را که در اختیار دارید درون دستگاه تامبلر خود بریزید. فراموش نکنید که سنگ پا یک وسیله شخصی است و هر یک از اعضای خانواده باید به صورت جداگانه یک سنگ پای مجزا داشته باشند.

در این تراش ۳۳عدد تاج (Crown) و ۲۵ عدد Pavilion موجود است(برای بررسی جزییات به تصاویر توجه نمایید)، البته باید گفت در دهه های اخیر جواهرتراشان در قسمت میانی تعداد سطح هایی دیگری می تراشند و در بعضی گوهر ها تعداد تراش بیشتری در بخش تاج و پایه بوجود می آورند. نرمی این ماده و قابلیت حفظ حرارت، موجب شده است تا بومیان سرخ پوست آمریکایی، در حدود 3000 سال پیش، قطعاتی از این ماده را بریده و به صورت کاسه یا اجاق در آورند.

هر چند پنج سال قبل، جلوگیری از کندن کاری خودسرمعادن یاقوت ولایت بدخشان صورت گرفت؛ اما از اینکه امور استخراج این معدن خیلی مشکل بود؛ از همینرو کدام پیشرفت در بخش اکتشاف و استخراج آن از سوی دولت صورت نگرفت. نخستین نقش برجسته های صخره ای در ایران را لولوبیان پدید آوردند. سنگ فوق العاده گارنت به جذب ویتامین های ضروری بدن کمک می کند . ۲- تراش سنگ قیمتی: مهارت یک جواهر تراش نکته مهم دیگری است که در صنعت جواهر تراشی اهمیت فوق العاده دارد.در صورت اشتباه و عدم دقت در تراش یک جواهر به سختی این اشتباه قابل اصلاح وجبران است و در مواردی نیز این اشتباه برگشت پذیر نیست.لذا تبحر و مهارت جواهر تراش تاثیر بسزایی در قیمت محصول نهایی خواهد داشت.

البته با توجه به پیشرفت تکنولوژی و بهبود شگرف تجهیزات جواهر تراشی، روش های بهتری برای تراش جواهرات به وجود آمده است. شرکت های مختلف، دستگاه هایی با مشخصات ویژه تولید کرده اند اما همچنان این دستگاه ها پر سروصدا محسوب می شوند. در حقیقت این تصور که هر جا در منطقه معدنی فلان سنگ تولید شود و گارانتی اصالت سنگ باشد اشتباه هست. پس در سنگهای جواهر خام برش اولیه بسیار اهمیت دارد. در طبیعت سنگهای جواهر به صورت خام(rough) یافت میشوند. از جملهی این آثار میتوان به نقش برجستهی مشبک، حکاکی روی جواهر یا نگین تراشی، خراطی و حکاکی و پیکرهسازی اشاره کرد.

گویوویچ (1972) برای اولین بار این کراترها را محل برخورد سنگ­های آسمانی ذکر کرد اما میلتون (1977) و سپس سبزهای (1363) آنها را کراترهای آتشفشانی دانستند. سرویس جامعه جوان آنلاین: حدود ۴ هفته از انتشار اولین آگهی فروش سنگ آسیاب الماس در سایتهای خرید و فروش آنلاین میگذرد. زیرا بی رنگ ترین الماس ها,کمیاب ترین ها هستند. مهمترین دلیل، به حداکثر رساندن وزن گوهر تراش خورده بود؛ زیرا با این شیوه برش می توان تا حد زیادی از سنگ خام را مورد استفاده قرار داد. روش تلفیقی شیوههایی همچون برش و خراش، برش و تراش، تراش و خراش را شامل میشود.

همانطور که می دانید سنگ های که سختی موسآنها کمتر از ۷ است به راحتی خراشیده می شوند و مسلماٌ خراش های زیاد روی گوهر جذابیت آن را کم می کند به همین دلیل گوهر های که سختی کمتر از ۷ دارند و کدر هستند به شکل کابوشن پلیش داده می شوند تا خراش ها کمتر به نظر بیایند. برجستگی این نقوش چندان زیاد نیست ولی حرکات گرازها، آهوان و فیل ها را کاملا ظاهر ساخته و چنان دقیق است که پارچه لباس شکارچیان قابل مشاهده میباشد. بیشتر حجاری های این دوره در دامنه کوه های استان فارس میباشد.

پس از سرد شدن و تشکیل سنگ، ماده حاصل نیز دارای ویژگی های همین نوع مواد میباشد. البته در برخی موارد یکی از رنگ های سیاه، زرد و یا سبز نیز در برخی از آنان دیده می شود. از دیگر آثار این دوره از سنگ قبری که در سال ۵۳۲ هجری ساخته شده و هم اکنون در موزه هنرهای زیبا بوستن قرار دارد و با طرح های خانه و نوشته های گوناگون تزئین شده میتوان نام برد. از آشپزخانه تا سالن پذیرایی و از حمام و سرویس بهداشتی تا پوشش کف اتاق ها همه جا سنگ های ساختمانی آذرین کاربرد دارند.

معادن سنگ اوپال در کشورهای استرالیا، برزیل، گواتمالا، اتیوپی، اندونزی، هندوراس، مکزیک، ژاپن، آمریکا و روسیه قرار دارند. این سنگ ها هم مانند دیگر سنگهای قیمتی دارای تنوع زیادی هستند و در خانواده خود عضو هایی دارند یکی از انواع محبوب این سنگها الماس سیاه است که در سال های اخیر محبوبیت بسیاری در صنعت مد پیدا کرده و طراحان زیادی در کلکسیون های خود آن را به کار می برند. کیفیت الماس با همان ۴C (یا ۴ حرف C که قبلا گفتیم) مشخص میشود. این دستگاه ها پر سروصدا بوده و ممکن است روزها ۲۴ ساعته کار بر روی گوهرها صورت گیرد تا فرآیند پولیش به کیفیت مطلوب برسد.

علاوه بر آن کارايي و قدرت سنگهاي ديگر را هم افزايش مي دهد. گفته میشود که توپاز سفید انرژی راکد را از بین میبرد و به فرد اجازه میدهد که دانش و تواناییهای درونی خود را کشف کند. ۱- فارسی: به دلیل مشهور بودن این نوع بین ایرانیان به آن فارسی گفته می شود. با این وجود این نوع گوهر تراشی در بین قرن های ۱۶ تا ۱۸ میلادی استفاده می شده است.

دیدگاهتان را بنویسید