سنگ یشم ، جید ، نفریت

در هوای صفر درجه زمستان، آبی که به داخل خلل و فرج سنگ (و یا بعضاً به پشت سنگ نما) نفوذ می نماید، منجمد شده و موجب می گردد که در سنگ ترکهای عمده ای ایجاد گردد. وزن مخصوص سنگهای معمولی ( عمده سنگهایی که در کارهای عمرانی استفاده می شوند )بین ۴/۲تا ۹/۲ است.معمولاً سنگهای با وزن مخصوص کمتر از ۴/۲ در کارهای مهندسی که هدف باربری در آن لحاظ باشد مورد استفاده قرار نمی گیرند.مقایسه وزن مخصوص ظاهری با وزن مخصوص حقیقی می تواند نشان دهند که سنگ تا چه حد تو پر ومحکم است.زیرا تفاوت زیاد این دو عدد که نشانه تراکم سنگ است.

میزان اشباع شدن سنگ در شرایط عادی بستگی به توپری سنگ و تفاوت وزن مخصوص حقیقی آن دارد یا به عبارت دیگر به درجه پوکی سنگ بستگی دارد.البته چنانچه سنگ در زیر ارتفاعی از آب قرار گیرد ( مانند زیر مخزن سد ) درجه اشباع آن افزایش خواهد یافت و می تواند تا صددر صد اشباع گردد. دوره های کهن سنگی و پارینه سنگی نشان دهنده دوره هایی است که در آن کاربرد سنگ بر فلز و دیگر مصالح مقدم می باشد . پلاژیوکلازو و کلینوپیروکسن از کانی های اصلی تشکیل دهنده ی گابرو می باشند که الیوین یا آمفیبول نیز ممکن است در ساختار آن ها وجود داشته باشد.

از کانی های تشکیل دهنده ی آن پلاژیوکلاز، آمفیبول، پیروکسین و بیوتیت است. اگر قرار است از یک الماس برش پرنسس روی یک حلقه استفاده شود، انگشتان دست باید کشیده و باریک باشند زیرا شکل مربعی آن باعث میشود انگشتان کوتاهتر و زمختتر به نظر برسند. با این که برش بیضی چندان محبوب نیست اما بسیاری از افراد آن را شکل باشکوه و تمیزی میدانند که باعث می شود وقتی روی حلقه بنشیند انگشتان آنها را باریک و کشیده نشان دهد. اعراب معتقدند که این سنگ قطعهای از بهشت است که روی زمین افتاده و بسیار آن را تقدیس میکنند.

برخی معتقدند خدا به شکل رنگین کمان بر سنگهای اوپال فرود آمده و بدین ترتیب سنگهای زیرپایش زنده شده و مانند رنگهای رنگین کمان شروع به درخشیدن کردند. تراورتن نوعی سنگ آهکی است که بافت ریز بلور داشته و متخلخل بوده و ساختار لایه لایه کندوئی مانند در تمام لایهها دارد که حالت استالاکتیتهای کوچکی را نشان میدهد. سنگ های که متراکم و به شکل توده هستند دارای این نوع بافت هستند که حتما باید با میکروسکوپ دیده شوند.

بعضی مواد غذایی محرک علائم سنگ کیسه صفرای برخی بیماران به شمار میآید، بنابراین با یادداشت کردن مواد غذایی مصرفی و زمان و نحوه بروز علائم میتوان غذاهای محرک را تعیین نمود و مصرف آنها را به مدت دو هفته به طور آزمایشی قطع کرد تا مشاهده شود که آیا بهبودی در علایم سنگ کیسه صفرامشاهده میشود یا خیر. وقتی دمای سنگ ها در زیر زمین به 625 تا 1200 درجه سانتی گراد می رسد، ذوب شده و ماگما را تشکیل می دهند. عواملی چون ترکیب ماگما و سرعت سرد شدن این مواد مذاب، روی بافت سنگهای آذرین تأثیر می گذارد.

وقتی مواد مذاب آتشفشانی که ماگما نامیده می شود، به طور ناگهانی یا آهسته سرد شود سنگ های آذرین را به وجود می آورد. ذره های خاکستری که از گدازه ها به بیرون پرتاب می شود، ته تشینی به صورت لایه ای خواهند داشت. در ایران به سنگی که از آراگونیت حاصل می شود، مرمر گفته می شود که نام تجاری انواع رنگی آن انیکس می باشد. سنگ های تزئینی با خاستگاه چشمه ای شامل تراورتن و اونیکس (مرمر) می باشد. به معنای وسیع کلمه، اصطلاح سنگ تزئینی شامل سنگها در هر شکل می باشند که به طور مستقیم و پس از برش، سائیده شدن و صیقل کاری در نماهای داخلی و خارجی ساختمانها به کار می روند.

رنگها هر کدام زیبایی و جلوه ای خاص به اشیاء می دهند و مسلماً بشر در انتخاب خود، علاوه بر استحکام، خاصیت و سهولت کاربرد، به ظاهر امر نیز توجه خاص مبذول می دارد. پیامبر اکرم صلّى اللّه علیه و آله به عایشه که در حال طواف بود فرمود: «اگر چنین بود که خداوند این سنگ را بر اثر پلیدى و نجاسات دوران جاهلیت متاثر سازد، اکنون هر دردى با آن شفا پیدا مى کرد و این سنگ به همان شکلى بود که در اوّل، خداوند آن را با آن شکل به زمین فرستاد و خداوند آن را به همان حالت اوّلى که داشت، ظاهر مى کرد.

در شهرها که حضور چنین گازهایی به وفور در هوا وجود دارند.سنگهای نمای ساختمانی بیشتر تحت تأثیر آنها مقاومت خود را از دست می دهند. عموما ارزش نگین زبرجد در وزن بیشتر از ۲۰ قیراط کاملا گران قیمت و نادر می باشند و در اندازه های بیشتر از ۵۰ قیراط صعود و افزایش قیمت چشمگیری در قیمت خود دارند. از توف به عنوان گران ترین سنگ ها در سنگ نمای ساختمان ها استفاده می شود.

گرانیت ها از جمله سنگ های آذرین هستند که در دهه های اخیردر بازارهای جهانی به عنوان یک سنگ تزئینی لوکس و گران قیمت مطرح گردیده اند. گرانیت هایی که فاقد آثار آلتراسیون بوده و تحت تأثیر پدیده های تکتونیکی و به ویژه میکروتکتونیک قرار نگرفته، و نیز به لحاظ رنگ جذابیت لازم را داشته باشند، به عنوان سنگهای تزئینی و نما مطرح هستند. لازم به ذکر است که در ایران نیز در خاش واقع در سیستان و بلوچستان، بروجرد، سنندج و سیرجان رگه هایی از این سنگ زیبا و قیمتی کشف شده است.

از دیوریت در جاده سازی، کف و راه پله ها استفاده می شود. اگر برای شعر سنگ قبر پدر و شعر سنگ قبر مادر مادر بخواهید یک شعر مناسب درج کنید، میتوانید از اشعار موجود در فروشگاه شایان سنگ استفاده کنید. با این وجود تراورتن اغلب در نماهای روکار داخلی و بیرونی و همچنین برای سنگ فرش کردن مورد استفاده قرار میگیرد. این که این سنگ ها در سطح یا داخل زمین تشکیل شوند، به دو نوع بیرونی و درونی تقسیم می شوند. هرگاه مواد مذاب آتشفشانی که از دهانه ی آن به سطح زمین پرتاب می شوند سرد و منجمد شوند سنگهای آذرین بیرونی را تشکیل می دهند.

بازالت سنگی سیاه، سنگین و متراکم بوده و از نظر فراوانی بیشترین مقدار را در بین سنگهای آذرین بیرونی دارد. از طرفی این که گفته میشود بیشترین مقدار انسولین در پاشنه پا است، هیچ سندیت علمی ندارد و با کشیدن سنگپا در افراد دیابتی منافاتی ندارد. برای تنظیم و كنترل فرایند شكافت هسته ای در یك راكتور از میله های كنترلی كه معمولا از جنس كادمیوم است استفاده میشود. برای آشنایی بیشتر با این بیماری، همراه ما باشید.

دراین حالت یک اتم u235 به دو اتم دیگر تقسیم می شود ودو،سه ویا بیشتر نوترون آزاد می شود.نوترون های ازادشده خود با اتم های دیگر u235 ترکیب می شوند وآنها را تقسیم کرده وبه همین منوال یک واکنش زنجیره ای از تقسیم اتم های u235 تشکیل می شود. از سنگهای آذرین درونی دیگر می توان پریدوتیت ها، آمفیبولیت ها و پیروکسینیت ها را نام برد که به دلیل داشتن رنگ های زیبا و نداشتن کوارتز کاربرد سنگ نمایی دارند. این سنگ ها چون در مدت زمان زیادی سرد می شوند، به همین دلیل دارای بلورهای درشت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید