سنگ یشم چیست؟

کوارتز ماکروکریستال نسبت به کریپتوکریستال شفاف تر و بزرگتر بوده کوارتز کریپتوکریستال دارای کریستال های میکروسکوپی است که در اکثر مواقع حتی دیده نمی شود. معمولا فروشنده ها طمع کرده و دنبال قیمت های عجیب هستند که باعث تعجب ما می شود و حتی اینقدر وقت نمی گذارند که در حد چند دقیقه در اینترنت و یا سایر منابع تحقیق نمایند. اما نکته قابل توجه این است که همزمان با افزایش قیمت الماس سیاه، انواع مصنوعی، بهسازی شده و بدل آن نیز به صورت فراوان در بازار های ایران و جهان پخش شده است که تشخیص آن ها از یکدیگر از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲٫ سنگهاي آهکي با بافت اُليتيک در مقطع صيقلي (سنگنماي تراش و صيقل خورده) در صورتي که از رنگ شفاف و مناسب برخوردار باشند ممکن است زيبايي خاص داشته باشند. يك قطعه بلور الماس را ممکن است يك بار و یا بیشتر شکست و شکستن آن با ارههای مخصوص نیز میسر است. این سنگها نایاب هستند، از طرفی دیگر جلوه بسیار زیبایی دارند که سبب محبوبیت بیشتر آنها شده است. کوارتز خوب شفاف است بدین معنی که نور از داخل آن عبور می کند. اما در کوارتز نیمه شفاف نور به صورت ضعیف از آن عبور می کند. به علت توزیع رنگ شکننده در کریستال ها کوارتز را نیز می توان به منظور به حداکثر رساندن رنگ آن برش داد.

هنگامی رنگ بهتر توزیع شد میتوان از دیگر برش ها استفاده کرد. این گوهر معمولا بهتر از سنگهای روشن دیگر پدیده چند رنگی را نمایان می کند. ما به بازاری های تهران برخورد کرده ایم که چندین مغازه جواهر فروشی دارند و ادعای خرید وفروش دارند ولی در عمل ثابت شده که خریدار نیستند و حتی توان خرید چند قیراط الماس( الماس به وزن 4 تا 5 قیراط) را ندارند و خود می خواهند بصورت واسطه ای عمل کنند. حتی سنگ های بزرگ کوارتز را میتوان با قیمت های فوق العاده مناسب خریداری کرد. سنگ تراورتن نما حاجی آباد در کالاساخت هر چه سفیدتر و روشن تر باشد قیمت به مراتب بیشتری دارد.

سنگ باید کارشناسی شود و شناسنامه داشته باشد تا بتوان بروی سنگ الماس قیمت گذاری کرد. رنگ کوارتز مارکروکریستال بسته با اندازه طیف آن متغییر است اما کوارتز شفاف به مراتب بیشترین ارزش و به دنبال آن کوارتز سفید یا ابری قرار دارند.بنفش(آمتیست)، صورتی(رزگلد)، خاکستری یا قهوه ای تا سیاه(کوارتز دودی) نیز رایج هستند. امروزه روشهای جدیدی برای تهیه این پودر اورانیوم وجود دارد که محصول آنها بیشتر از آنکه زرد باشد به قهوه ای و سیاه نزدیک است، در واقع رنگ ماده بدست آمده به میزان وجود ناخالصی ها در این پودر دارد. عقیق سیاه از لحاظ سختی در رده هفتم قرار دارد که با داشتن سه درجه پایین تر از الماس به عنوان سخت ترین کانی در زمین شناخته می شود.

کوارتز یکی از مهم ترین سنگ های معدنی بر روی زمین است که از چندین سنگ رنگی ساخته شده و جزو سنگ های محبوب محسوب میشود. مهم این است که نگاه آنها متفاوت بود و از آن مهمتر اینکه ندیدم در اظهارنظرها و ارزیابیها راه افراط و تفریط بروند و هرکس در این سال و ماهها در این حوزه کار کرده باشد، میداند که حفظ قلم از افراط و تفریط چقدر سخت و دشوار و گاهی هم ناممکن است. در کل طول های بلند سنگ مناسب برای کار در ارتفاع نیستند. مواد معدنی فراوان موجود در شکلات به رشد و نشاط سلولهای پوست کمک میکند و تنفس رایحه شکلات در طول فرآیند ماساژ تاثیری شگرف در آرامش اعصاب و از بین رفتن تنشهای روحی دارد اما انتخاب نوع شکلات از نوع قهوه یا شیری برعهده خود شماست.

اگر سنگ کلیه با روش سنگشکنی از طریق امواج درمان نشد، پزشک از یک جراحی کوچک استفاده میکند و یک سوراخ کوچک را درون ناحیه لومبر بیمار ایجاد میکند. درمانهای سنتی (مانند ماساژ، داروهای گیاهی) نمیتوانند سنگ کلیه را درمان کنند ولی زمانی که در ترکیب با توصیههای پزشک مورد استفاده قرار گیرند در کاهش ریسک ابتلاء به سنگهای کلیوی کمک کننده خواهند بود. به همین دلیل، این بدان معنی است درمان خانگی سنگ صفرا با ویتامین C بسیار موثر است.

استفاده زیاد از مکمل های حاوی ویتامین C (اسکوربیک اسید) خطر ابتلا به سنگ کلیه را در مردان تا ۲ برابر افزایش میدهد. مطالعات نشان میدهند که نوشیدن دو یا چند نوشابه گازدار، به طور روزانه ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه را افزایش دهد. همچنین ممکن است ادرار فاقد موادی باشد که از چسبیدن کریستال ها به همدیگر پیشگیری می کنند، بنابراین محیطی مناسب جهت پیدایش سنگ فراهم می شود. کریستال های کوارتز دارای ویژگی مشترک با سنگ هایی مثل تورمالین است. سیترین ژئود(Citrine Geode): دارای رنگ زرد روشن تا زرد تیره هستند و کریستال های داخلی آن به رنگ طلایی مایل به قهوه ای است.

آمیترین (AMETRINE): ترکیبی از دو رنگ زرد و بنفش است وتنوع رنگ این نوع سنگ کوارتز از بنفش تا زرد طلایی است. اکثر آزمایش های ترکیبی از تجزیه و تحلیل سنتی و ابزار های پیشرفته است و بررسی سنتی در ارتباط تقسیم بندی رنگ ها در کوارتز انجام می گیرد. آمتیست(AMETHYST): به عنوان کوارتز بنفش و یا قرمز مایل به بنفش شناخته می شود و سنگین ترین گروه سنگ های کوارتز است و منشا رنگ آن وجود آهن است. سیترین: زرد روشن تا زرد تاریک است و منشا رنگ آن وجود آهن در ساختار آن می باشد.

رنگ متداول آن قهوه اى طلايى تا زرد است. و اغلب به صورت زرد کم رنگ است که با حرارت به رنگ قرمز تغییر رنگ می دهد. سطح داخلی دخمه به صورت پهنۀ گردی است كه تمام آن با تخته سنگهای بزرگ مفروش شده و به طور كلی به چهار قسمت تقسیمبندی میشود. کوارتز آبی: اغلب به صورت کریستال سنگی تابش شده است. هیچ آزماش قطعی برای شناسایی کوارتز وجود ندارد. در تهیه و خرید این سنگ دقت کنید که بسیاری از متقلبان در بازار، با استفاده از متریال مصنوعی مانند رزین و اپوکسی، محصولات تقلبی با نام تورمالین به فروش می رسانند که هرگز هیچ یک از خواص نامبرده را دارا نمی باشد.

پیش از دفع سنگ تمامی موارد ذکر شده را رعایت کنید و برای اطلاع دقیق از وضعیت خود نزد بهترین متخصص اورولوژی روید. بهرو برنا مدیر اکتشاف سازمان زمینشناسى و اکتشافات معدنى کشور، افزود: وجود ذراتى از سنگهاى قیمتى حاوى الماس چندى پیش در منطقه کوه سفید سراوان استان سیستان و بلوچستان به سازمان زمینشناسى و اکتشافات معدنى کشور گزارش شده است که پس از بررسىهاى لازم مشخص شد وجود الماس در این منطقه به علت دگرگونى بسیار بالا مىتواند محتمل باشد. استاندارد ASTM C : ۴۰۶ ، سنگ لوح را به سه دسته S۳ , S۲ , S۱ طبقه بندی می كنند و برای هر یك از آنها عمر مفیدی پیش بینی می نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید