(صادق چوبک) – نوشته: لیلا صادقی

سنگ های کلیوی همچنین می توانند به صورت فسفات کلسیم نیز تشکیل شوند. سنگهای کلسیمی که شامل دو نوع سنگهای اگزالات کلسیمی و سنگهای فسفات کلسیمی میشوند و شایعترین نوع سنگ کلیه هستند. تخمین زده شده بیش از یکدهم افراد در طول عمر خود دچار سنگ کلیه میشوند و این رقم رو به افزایش است. تولید سال 2011 در حدود 615 هزار تن با ارزشی برابر با 20 میلیون دلار تخمین زده شد. در سال 2011 ، صنایع کاغذ در حدود 16 % از تالک مصرفی در ایالات متحده را شامل شد.

در ادامه و در طول جنگ سرد میان ایالات متحده آمریکا و شوروی موجب تولید دهها هزار سلاح هستهای شد که از اورانیوم فلزی و پلوتونیوم-۲۳۹ بهدست آمده از اورانیوم ساخته شده بودند. سنگ کلیه (urolithiasis) یکی از شایعترین اختلالات دستگاه ادراری است که هر ساله فقط در ایالات متحده، کار بیش از 300000 نفر را به مراکز درمانی میکشاند. دستگاهی که امواج شوکی تولید میکند برای خرد کردن سنگ صفرا به کار برده میشود. به خاطر داشته باشید که بیشتر موادی که در مدفوع دیده میشوند درواقع سنگ صفرا نیستند ، اما محصول فرعی ( فرآوردههای جانبی ) درمان هستند .

این داروها باعث آرام کردن ماهیچهها و کمک به بدن برای دفع سنگ میشوند . داشتن یک سنگ کلیه میتواند احتمال تشکیل یک سنگ کلیه دیگر در پنج تا هفت سال آینده را تا ۵۰ درصد بیشتر کند؛ بنابراین اگر یک سنگ کلیه را تجربه کردید، عمل کردن طبق توصیه پزشکتان اهمیت بیشتری پیدا میکند. کودکان و نوزادانی که مبتلا این عارضه هستند باید بیشتر مراقب تغذیه خود باشند و نگهداری از کودک که سنگ کلیه دارد ساده نیست پس باید پیشگیری لازم را انجام دهیم که در ادامه راه به مشکل برخورد نکنند.

ما شایع ترین علل سنگ کلیه را بررسی کرده ایم که شاید یک سری علل دیگری داشته باشد اما بیشتر این موراد در بالا ذکر شده است. یکی از راههای درمان سنگ کلیه، استفاده از سنگشکن است که در آن از امواج صوتی با انرژی بالا به عنوان روشی غیرتهاجمی برای شکستن سنگهای کلیه کمک گرفته میشود تا خردهسنگها راحتتر دفع شوند. این روش در آزمایشگاه انجام شده و با استفاده از اطلاعات به دست آمده، پزشک علت سنگ کلیه شما را پیدا کرده و برای پیشگیری از سنگ سازی بیش تر اقدام می کند.

بهترین دارو که جواب سریع در زمان درد سنگ کلیه ایجاد کند ، استفاده از شیاف دیکلوفناک یا ایندومتاسین است . با استناد به این مساله که شخص علامت فیزیکی ندارد و درد وی بهبود یافته است نمیتوان با اطمینان ۱۰۰٪ گفت که سنگ دفع شده است بنابراین بهتر است دفع کامل و قطعی سنگ را با سونوگرافی اثبات کرد. استروژن – استروژن می تواند کلسترول را افزایش و سبب کاهش تحرک کیسه صفرا شود زنان باردار یا کسانی که قرص های ضد بارداری و یا درمان هورمونی جایگزین با سطوح بالاتری از استروژن دارند احتمال بیشتری برای تشکیل سنگ صفراوی دارند.

ماده رادیو اکتیو را به بیمار تزریق می کند تا به کیسه صفرا برسد سپس تکنسین می توانید حرکت کیسه صفرا مشاهده کند. دیابت – افراد مبتلا به دیابت تمایل به سطوح بالاتر از تری گلیسرید ( یک نوع چربی خون ) دارند که یک عامل خطر برای تشکیل سنگ کیسه صفرا است. سپس جراح از طریق مانیتور و تصاویری که دوربین به دست میدهد اقدام به انجام عمل جراحی میکند.

در سنگ کلیه ۱۱ میلی متری اگر سنگ در قسمت پایین کلیه یا اصطلاحاً در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود .

در سنگ کلیه ۱۳ میلی متری اگر سنگ در قسمت پایین کلیه یا اصطلاحاً در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود . در سنگ کلیه ۱۵ میلی متری اگر سنگ در قسمت پایین کلیه یا اصطلاحاً در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود .

در سنگ کلیه ۱۲ میلی متری اگر سنگ در قسمت پایین کلیه یا اصطلاحاً در کالیس تحتانی باشد ، با سنگ شکنی برون اندامی احتمال دفع آن بسیار کم است و باید از روش جراحی اندوسکوپیک منعطف ( فلکسیبل ) جدید و پیشرفته که بدون شکاف و به روش بسته صورت می گیرد و بنام RIRS استفاده کرد و توسط فوق تخصص جراحی کلیه یا اورولوژی انجام می شود . بعد از هربار استفاده از سنگ پا باید آن را با آب فراوان بشویید و سپس در مکان خشک و دور از رطوبت قرار دهید.

بر روی سطح سنگ مرمريت خطوطي آهکی مانند ترك ميتوان ديد كه پس از برش و فرآوري استاندارد اين خطوط غير قابل لمس خواهند بود و با توجه به مقاومت هاي مختلف سنگ هاي مرمريت نسبت به يكديگر، تجربه نشان داده است كه در كل هر چقدر ظاهري پاك تر و كم خط تر دارند ، اين سنگ ها از استحكام كمتري نيز نسبت به سنگ هاي مرمريت ديگر با ظاهر شلوغ تر بر خوردار هستند، البته باید گفت که اين گزينه هميشه شامل حال تمامی انواع سنگ مرمریت نمیباشد.

در میان انواع مختلف سنگها، مرمریت از پرکاربردترین آنها میباشد، و عمده استفاده آن در معماری و مجسمهسازی است. توپاز آبی در سه رنگ مختلف آبی کمرنگ، آبی یخی سوئیسی و آبی تیره لندنی موجود است. توپاز یک سنگ قیمتی زیبا و باارزش است که در طیف وسیعی از رنگها یافت میشود. گوهر گرانبها و بسیار کمیابی به نام ژرمژوئی Jeremejevite، در منطقه سیبری یافت شد. سرعت بزرگ شدن این سنگها بسیار زیاد است. روش نفرولیتوتومی برای از بین بردن یک سنگ کلیه بزرگ از طریق یک برش کوچک (یک اینچ) در پشت شما با استفاده از یک تلسکوپ فیبر نوری مجهز به دوربین انجام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید