طرز تهیه ماهی قزل آلا به ۳ روش

از گونه روسی بزرگتر میباشد و کیفیت خاویاری برتر از وی را نیز دارا میباشد از نظر ظاهری تا حدی شبیه به هم میباشند گرچه رنگی تیره تر همراه با رنگ دانههای سفید رنگ که تا بینی وی ادامه پیدا کرده وی را از نظر ظاهری از تاس ماهی روس جدا میکند. همچنین ۵ گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان نیز در این دریا میزیند که به ترتیب کیفیت عبارتاند از «فیل ماهی»، «قره برون یا ماهی خاویاری ایران»، «ماهی خاویاری گلد (چالباش) یا روس»، «ماهی شیپ»، «ماهی ازون برون». وی گرمای زمین ، تغییر شرایط آب و هوایی ، ساخت پل ها و بند های غیر اصولی و برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه را در كاهش تعداد ماهیان آزاد موثر دانست.

ماهیان آزاد مولد برای تخم ریزی نیمه نخست مهر هر سال از دریای خزر به سمت آبهای شیرین مهاجرت میکنند و لابه لای سنگهای بستر رودخانه تخم ریزی و با این کار چرخه زیستی خود را تکمیل میکنند. رییس اداره شیلات شهرستان تنكابن نیز با بیان اینكه بیش از 90 درصد ماهیان دریای خزر از نوع رودكوچ هستند و در زمان بلوغ برای تخم ریزی و تكثیر به رودخانه مهاجرت می كنند ، گفت : اگر بستر های لازم را برای ورود این گونه از ماهی ها به رودخانه ها فراهم نكنیم مسلما با كاهش تعداد ماهیان مولد و در نهایت انقراض آن مواجه خواهیم شد.

همچنین به دریاچه های بزرگ شمال آمریکا هم معرفی شده اند. ماهی آزاد یا ماهی سالمون یا ماهی آزاد دریای شمال در ردهٔ آزادماهیان قرار دارد. او با بیان اینکه بیش از ۱۳ هزار قطعه ماهی آزاد مولد و پیش مولد اکنون در این مرکز نگهداری میشود، ادامه داد: ۲۷۰ هزار قطعه بچه ماهی آزاد تکثیر شده در مرکز بازسازی آزادماهیان کلاردشت پارسال در دو رودخانه دو هزار و سه هزار تنکابن رهاسازی شده بود. در گروه ماهیهای چرب جای میگیرد اما کمترین میزان چربی را در این گروه دارد.این ماهی از منابع مناسب پتاسیم است؛ بنابراین فشارخونیها میتوانند در میان انواع ماهی، قزلآلا را برای تأمین پروتئین مورد نیازشان انتخاب کنند.ماهی قزل آلا بیشترین امگا 3 را دارد مسئول مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: «بر اساس تحقیقاتی که برای نخستین بار در شیراز بر روی 30 نوع ماهی جنوب کشور و عمدتاً در خلیج فارس انجام شده، ماهی قزل آلا بیشترین میزان امگا سه و اسید چرب سودمند را داراست.

منبع عالی از دو ماده مغذی دیگر نیز محسوب میشود؛ اول کلسیم (300 میلیگرم در هر 100 گرم) و دوم ویتامین ب12 (11 میکروگرم در هر 100 گرم) پس کسانی که زمینه ابتلا به پوکی استخوان را دارند و شیر هم نمیخورند بهتر است که این ماهی را در برنامه غذاییشان بگنجانند.100 گرم از این ماهی، 280 کیلوکالری انرژی، 25 گــــــرم پروتئین و 20 گــــــرم چربی دارد. از پوست در مقابل اشعه UV محافظت میکند.100 گرم از این ماهی، 180 کیلوکالری انرژی، 20 گــــــرم پروتئین و 11 گــــــرم چربی دارد.

بدن ما برای سلامتی و ادامه حیاتش نیاز به تامین انرژی و مواد مغذی دارد. ما در این مطلب به ببرسی ماهیان مناسب برای آکواریوم پرداختهایم؛ همچنین نکات مهمی که قبل از راهاندازی آکواریوم باید رعایت کنید را ذکر کردهایم. رودخانه ‘ چشمه كیله ‘ تنكابن یكی از مناطقی است كه هنوز هم ماهیان آزاد دریای خزر برای تخم ریزی به آن وارد می شوند و هر ساله شیلات با كمك نیروی انتظامی در این رودخانه مستقر و تمامی ماهیان آزاد را صید و در شرایط خاصی به مركز تكثیر شهید باهنر كلاردشت منتقل و تعداد قابل توجهی لارو ماهی آزاد تولید و در رودخانه های مازندران رها سازی می كند.

این مدل طبخ ماهی اوزون برون برای افرادی که رژیم غذایی خاصی دارند و یا چاق هستند بسیار مناسب است. به طور کلی، تفاوت خاصی بین گونههای مشابه ماهی دیده نمی شود و تنها لذت مصرف آنها و نوع تغذیه ی آنها می تواند در مطلوبیت طعم گوشتشان تأثیر بگذارد. گوشت ماهی اوزون برون چرب و لطیف است و دارای طعم بی نظیری می باشد . بر اساس گزارش ياد شده، ميزان پروتئين گوشت ماهي ازون برون پرورشي 21 درصد، نمونه دريايي 8/17 درصد، مقدار چربي ماهي پرورش 4/1 درصد، گوشت ماهي دريايي 5/9 درصد و ميزان رطوبت گوشت ماهي پرورشي 8/76 درصد و ماهي دريايي 7/71 درصد است.

با توجه به اینکه در آستانه سال ۱۴۰۱ هستیم، بسیاری از متقاضیانی که قصد تهیه انواع خاویار اوزون برون را دارند، پیش بینی قیمت آن را در سال رو به رو دارند. از گرانقیمت ترین ماهیان ایران است که با وجود ممنوعیت صید، همچنان نسبت به صید آن اقدام میشود. ماهیان زینتی انواع مختلفی دارند. ماهیها خونسرد هستند و همین امر باعث می شود در هر درجه حرارتی فعالیت متناسب با آن داشته باشند در واقع در تابستان که درجه حرارت آب استخر حدود 30 درجه سانتی گراد است ماهی های طلایی بیشترین فعالیت خود را دارند و به غذا و اکسیژن خیلی زیادی احتیاج دارند و به سرعت هم رشد می کنند و از اواخر پاییز که درجه حرارت پایین می آید فعالیت آنها خیلی کم می شود و مصرف غذا و اکسیژن هم به حداقل می رسد و در زمستان به پایین ترین حد ممکن می رسد.

در سالهای 1328-29 میزان صید آن 16.5 تن بود اما روند آن کاهشی بوده و در سال 1381-82 به 9 تن و در سالهای بعد حدود 2 تن بوده است. در سال 1365، فراوانی طولی این ماهی 56 تا 70 سانتیمتر بوده است که نسبت به سالهای قبل کاهش نشان میدهد. ماهی آزاد یک ماهی چرب و بعضی مواقع خیلی هم چرب است. اسحاقی افزود: ماهیان آزاد همه ساله برای تخم ریزی وارد رودخانه چشمه کیله تنکابن میشوند و کارشناسان شیلات در صورت مشاهده این ماهیان، آن را صید و برای تکثیر به کلاردشت منتقل میکنند.

این ماهی قلمروطلب بوده و بعد از انتخاب مکان مناسب برای تخمگذاری (این ماهی در تمامی سطوح صاف میتواند تخمریزی داشته باشد روی برگ گیاهان روی شیشه آکواریوم یا شیشه بخاری) شروع به دور کردن ماهیان دیگر از محل انتخابی میکنند که امری کاملا طبیعی است. • شکل بدن: باله پشتی دارای 3-4 شعاع سخت و 9-11 شعاع نرم | باله مخرجی دارای 2-4 شعاع سخت و 7-9 شعاع نرم | باله شکمی دارای 1 شعاع سخت و 7-8 شعاع نرم | دارای بالهء چربی در انتهای ساقه دمی | انتهای باله دمی تقریبا صاف است.

تخم ها به طور کلی روی یک سطح عمودی گذاشته می شوند: یک تکه چوب ، یک برگ صاف یا حتی شیشه آکواریوم. عسگری با بیان اینکه ماهی آزاد شامل قیمت گذاری نمیشود وعرضه و تقاضا در بازار قیمت آن را مشخص میکند، ادامه داد: هر قطعه از این ماهی به دلیل کمیاب بودن قیمت بالا و چند میلیونی دارد و قیمت آن نیز با روش سنتی چوب زنی تعیین میشود. این قبیل گونهها مثل ماهی سفید در فصل مهاجرت به رودخانهها، مورد هجوم صیادان قرار گرفته و صید می شوند.باید در نظر داشت که این گونهها به علت مصرف پروتئین و ذخایر بدن برای تولید و غنی سازی تخمها از نظر تغذیه ای ارزش بالایی ندارند و میزان آب بدن آنها در سطح بسیار بالاتری نسبت به سایر فصول قرار دارد.

بعد از انجام این کار، باگذاشتن یک بشقاب در کف آکواریوم آب را روی آن میریزیم تا مانع از پراکنده شدن شن و ماسه شویم و بعد از آبگیری بشقاب را بر میداریم. در استخرهای پرورش ماهی قرمز ابتدا کف استخر را با انواع جاروهای کوهی و یا خارهای کوهی بصورت بسته بندی درست می کنند و در سرتاسر کف استخر چیده می شود و برای هر استخر 10 عدد ماهی ماده و 14 عدد ماهی نر قرار می دهند و معمولاً در اوایل بهار اینکار انجام می شود و در طی سال فقط روزانه مقداری نان خشک روی سطح آب می اندازند تا ماهیها را به سطح آب بیاورد و نور آفتاب آنها را قرمز کند و در پایان سال اوایل اسفند تمام استخر را خالی می کنند، ماهیهای تولید شده را بفروش می رسانند و تعداد ماهی مادر را دوباره به استخر رها می کنند و مجدداً برای سال بعد بهمین روش کار را ادامه می دهند که در این روش نتیجه تکثیر و پرورش در پایین ترین حد ممکن خواهد بود.

سپس به مدت چند ماه تا يك سال در همان آب شيرين رشد مي كنند. سپس استخوانهای آن را خارج کرده و ماهی را شست. ماهی آزاد دریای خزر در اصل از نژاد قزل آلای لار است و شكل و شمایلی بسیار شبیه به آن ولی گوشتی بسیار چربتر دارد. علاوه بر اینها ویتامین B3 خواص ضدکلسترولی دارد و ویتامین B6، B9 و B12 شما را از دام سرطان ریه دور میکنند.میزان مصرفبرای پر کردن باک ویتامین B هر هفته دو مرتبه ماهی میل کنید. اما این نوعچربی از آن دسته چربیهایی نیست که برای بدن مضر باشد. فقط کافی است که میزان مصرف این نوع چربیهای مضر را کاهش دهید.

اما این نوع چربی از آن دسته چربیهایی نیست که برای بدن مضر باشد. این ماهی محبوب آکواریومی آب شیرین که اصالتاً از آسیا است، کوچک (تا حدود 4 سانتی متر) طول دارد. • سایر توضیحات: امکان دورگهسازی تريپلوئيد با ماهی مادهء قزلآلای رنگینکمان دارد و نوزاد حاصل توانایی تحمل شوری کمی دارد. در ادامه ماهی را از پیاز و سیر مرینت جدا کنید کمی با دستمال رطوبت آن را بگیرید. در هر روز نیازاست بین 6تا8 وعده آرتمیای زنده به جوجه انجلهایتان بدهید وپایان هر روز 10%آب را بگیرید. ماهي هاي آزاد اقيانوس آرام پس از تخم ريزي ديگر زنده نمي مانند، بلكه همه مي ميرند.

یعنی ماهیهای رودخانه و آب های آزاد از لحاظ سلامت یا کیفیت تفاوتی با هم ندارند؟ امسال نیز شیلات شهرستان تنكابن اقدام به بستن مسیر تردد ماهی آزاد در رودخانه چشمه كیله كرده است اما به دلیل كاهش بارندگی و پایین آمدن دبی آب رودخانه ، بعید است كه ماهی آزاد تمایلی برای ورود به رودخانه چشمه كیله داشته باشد. رضا فلكی مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : متاسفانه به دلیل احداث سد های لاستیكی در رودخانه ها ، بند های انحرافی آب كشاورزی ، ورود پساب های خانگی ، كشاورزی و شهری به رودخانه ها ، احداث دیواره های حفاظتی زیر پل ها و وجود كارخانه های شن و ماسه در مسیر رودخانه كه با رها سازی محتویات درون حوضچه های روسوب گیر به رودخانه زمینه فرار ماهی آزاد از رودخانه ها را فراهم نموده است.

ماهی آب شور، نوع رایج دیگری از انواع ماهی های آکواریومی است که نام دیگر آنها، ماهی دریایی نیز میباشد. 1.مکان زندگی : از ماهیان مهاجر به رودخانه بوده و آب های گرم را ترجیح می دهد. ماهی بادکنکی: Pufferfish یا ماهیهای بادکنکی، گونههای آب شیرین و پر شوری هستند رفتاری تهاجمی، شکاری و سرزمینی دارند. معمولاً ماهیانی که در آب شیرین زندگی می کنند و از زیبایی ویژه ای برخوردار می باشند، باید توسط افرادی که روحیات احساسی دارند، نگهداری شوند. در نهایت باید بگوییم اگر نمیخواهید در زمان پیری دچار آلزایمر بشوید و تمام خاطرات تلخ و شیرین جوانیتان را از یاد ببرید از همین الآن ماهی آزاد میل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید