علائم و نشانه های سنگ کلیه – دکتر حسین کرمی متخصص ارولوژی

لایههای شش ضلعی ساخته شده با قرار گرفتن روی هم، حجمی را تشکیل میدهند که به آن گرافیت میگوییم. در گرافیت اتمهای کربن شش ضلعیهای پیوستهای شبیه به یک لانه زنبور تشکیل میدهند که در یک سطح گسترده شده است. برخی تراورتنهای مدرن پس از برش خوردن به شکل کاشی با اپوسکی رزین پر میشوند که این عمل باعث مسطح شدن و سخت شدن سطح سنگ میشود و درنتیجه آن صفحاتی ساخته می شوند که سطحی صاف دارند و به راحتی تمیز می شوند. نمک : نمک باعث افزایش کلسیم در ادرار میشود که میتواند باعث ایجاد سنگ کلیه کلسیمی بشود .

اما چون باعث آسیب دیدن سنگ میشود، ما این روش را چندان توصیه نمیکنیم. اکنون افغانستان توانایی توسعه بیشتر صنعت سنگهای قیمتی در مجامع معتبر بین المللی را دارد. افغانستان برخی از پیچیده ترین و متنوع ترین زمین شناسی را در خود دارد. گوهرها اصولا از همه اشیا و اجناسی که ما در زندگانی خود مورد استفاده قرار می دهیم ، سختی و دوام بیشتری دارند و پربهاترین آنها سخت ترین آنهاست.

در مورد الماس سیاه بر خلاف الماس های دیگر، هرچه ناخالصی موجود در آن بیشتر باشد و تیرگی بیشتری داشته باشد، ارزش آن نیز افزایش می یابد. گوهرفروشان یاقوتی را که دارای رنگ سرخ تیره شفاف مشابه لعل باشد بر الماس ترجیح می دهند و ارزش بیشتری برای آن قائلند ، در صورتی که کروندم خاکستری رنگ و خشن به هیچ وجه مورد توجه آنان نیست. نگین هایی با رنگهای روشن و یا رنگهای غیر معمول، مخلوطی از دو رنگ مختلف مثلا سبز و آبی و یا ارغوانی روشن و صورتی بازار آنچنانی نداشته و کمتر از رنگهای خالص ارزش گذاری می شوند.

رنگ در کانی جذب برخی پرتوهای نوری ، از نور سفید تابیده شده به شبکه کریستال است. اگر نشانههایى از الماس مصنوعى مشاهده شد، آزمایشگاه دستگاه دوم را بکار مىگیرد که این دستگاه براى آشکار ساختن ساختار درونى کریستال از نور فرابنفش استفاده مىکند. همچنینی وجود اکسید کروم ، به تنهایی ردیف سبز از پرتوها اجازاه گذر کردن از درون کریستال را می دهد (البته عوامل دیگری هم برای رنگین نمودن سنگ های کانی وجود دارد که از ذکر آنها صرف نظر می شود).

پزشکان سنگهای کلیه را به چهار گروه تقسیمبندی میکنند، اطلاع از نوع سنگ کلیه بسیار مهم است، چون درمان مناسب با توجه به نوع سنگ توصیه میشود. بنابراین پیوند به هم پیوستگی دوم – که قدرت به هم پیوستگی لایهها را مشخص میکند – ضعیفتر از اتصال اولیه که یک پیوند کوالانسی است، خواهد بود. بعضی از سنگهای معدنی ، نور را به دو قسمت تجزیه می کنند که آن را بازتاب دو گانه می گویند. در دستگاه نوع اول با تابش نور به الماس مشخصات طیفى نور جذب یا ساطع شده تجزیه و تحلیل مىشود.

وجود ناخالصی ها سبب می شود که در شدت جذب تغییراتی در یک یا چند تایی از پرتوها داده شود. نگهداری و مراقبت از اکثر کوارتز ها راحت و آسان است با این حال بعضی از اشکال کوارتز مانند آهست(agate) و کلسدون (chalcedony) بسیار متخلخل هستند و به راحتی رنگ و آب را جذب می کنند. بدل های الماس سیاه، با استفاده از چگالی به آسانی قابل تفکیک اند، اما در صورت سوار بودن نمونه گوهری بر روی جواهر، می توان بدون پیاده کردن سنگ، نمونه را با استفاده از میکروسکوپ الکترونی و یا طیف سنجی رامان بررسی و آنالیز کرد.

شخص می تواند بدون سنگ کیسه صفرا به زندگی اش ادامه دهد. ؛ & emsp؛ ابزارهای ما به سنگ مصنوعی و مصالح ساختمانی مانند گرانیت، سنگ مرمر، بازالت، سنگ تراورتن، ماسه سنگ، بتن، آسفالت و غیره اعمال می شود. سنگ های نیمه قیمتی می افزاید. سنگ هایی که میزان سختی آنها برابر با کوارتز و یا کم تر از آن است و در ضمن نمودهای رنگ ویژه ای نیز ندارد ولی به علت آرایش داخلی مساوی و همسان و اشکال مخصوص از سایر سنگ ها متمایز هستند ، در برابر گوهرهای گرانبها و یا “احجار کریمه ” سنگ نیمه قیمتی یا سنگ های زینتی نامیده می شوند.

گوهرها علاوه بر مزایا و خواص فوق ، دارای خاصیت دیگری هم هستند و آن کم یابی و پراکندگی معادنشان در نقاط مختلف و دور افتاده جهان است. این مواد نقاط ذوب و جوش بالا دارند، فوق العاده سخت بوده و نارسانا بوده و در تمام حلالهای معمولی نامحلولند و این بعلت داشتن پیوندهای کووالانسی فراوان آنهاست که برای فرو ریختن ساختمان بلوری باید گسسته شوند. این سنگ در سال 1895 در باهیا برزیل یافت شده که در نهایت با قیمت 6400 پوند به یک لندن نشین فروخته شد. این نگین به وسیله حراج خانه ساتبیز در ژنو به حراج گذاشته شد و ارزش فروش آن، رکورد قیمت هر قیراط الماس به دلار همه ی سنگ های قیمتی و گرانبها را شکست.

آمتیست و سیترین به عنوان سنگ های ماه تولد بیشترین کاربرد را در ساخت زیورآلات جواهرات ایفا می کنند. نوع دوم اتصالی است که لایههای لانه زنبوری را به یکدیگر وصل میکند. از طرفی به دلیل پیوندهای ضعیف بین لایهای انتظار میرود که با اعمال نیرویی بیشتر، لایههای لانه زنبوری بتوانند بر روی یکدیگر بلغزند. بزرگترین سنگ الماسی که تا کنون در جهان یافت شده است با 3106 قیراط وزن با نام کولینان است که در سال 1905 میلادی یافت شد، دومین آن 995 قیراط وزن داشتند و سومین آن ها الماس 530 قیراتی با نام ستاره بزرگ آفریقا به شمار میرود.

همانطور که میدانید الماس از معدن استخراج می شود و دارای ناخالصی هایی هستند شما میتوانید به وسیله لوپ یا همان بزرگنمایی با لنز آنها را مشاهده کنیم.در بالا خواندیم که الماس دارای بالاترین سختی در بین عناصر طبیعت است شما میتوانید یا سمبادهی کاغذی الماس را امتحان کنید اگر رویش خش افتاد بدل است و اگر سالم بود اصل است.سنگ الماس را در جلوی دهان خود بگیرید و ۵ تا ۶ ثانیه به آن “ها” کنید اگر بخار از رویش رفت و پاک شد اصل است.الماس اصل دارای انعکاس خوبی است شما میتوانید انعکاس نور را آزمایش کنید.الماس اصل همواره در آب فرو میرود اگر روی سطح آب شناور باشد بدل است.سخن آخردر نگهداری از جواهرات گران قیمت مثل الماس، دقت زیادی به خرج دهید زیرا هر کدام از عوامل مانند گرد و غبار، چربی، مواد شوینده و چربیهای پوستی میتوانند ظاهر الماس را تحت تاثیر قرار دهند و در نتیجه برش موجود بر روی این سنگ را از بین ببرند؛ مواظب باشید تاجایی که امکان دارد آن را از هرگونه ضرب و آسیب دور نگه دارید.تراشهای الماس انتخابی شخصی است که فقط و فقط با مطالعه در این حیطه و شناخت انواع این برشها بدست خواهد آمد.

ماده مذاب تولئيتي است و به سطح زمين ميرسد و بازالتهاي بالشي و دايکهاي ورقه اي پوسته اقيانوسي را تشکيل ميدهد. 4. بعد از دو ساعت، روغن زیتون و آب لیمو را مخلوط کنید و آن را بنوشید. بنابراین هر چه تناسب تراش سنگ بهتر باشد، زیبایی و جلوه آن بیشتر خواهد بود. بزرگترین الماس جهان چه اندازه بوده است؟ برای سنگ کلیه به چه دکتری مراجعه کنیم؟ بهرو برنا مدیر اکتشاف سازمان زمینشناسى و اکتشافات معدنى کشور، افزود: وجود ذراتى از سنگهاى قیمتى حاوى الماس چندى پیش در منطقه کوه سفید سراوان استان سیستان و بلوچستان به سازمان زمینشناسى و اکتشافات معدنى کشور گزارش شده است که پس از بررسىهاى لازم مشخص شد وجود الماس در این منطقه به علت دگرگونى بسیار بالا مىتواند محتمل باشد.

کاوش های باستان شناسان نشان داده است سه هزار سال پیش از میلاد مسیح فرمانروایان مصری باستان، از انواع جواهرات این نگین زیبا برای تزئین آرایشی، طلسم و جادو استفاده و یا آن را به همراه مومیایی خود دفن می کردند. استفاده مستقیم از قطعات سنگی که می تواند شکل داده شده باشد ( مالون ) که به آن سنگ کار شده نیز گفته می شود یا اینکه شکل داده نشده باشد مانند لاشه سنگ. بدیهی است که این نوع از جنس اتصالات اولیه یعنی پیوندهای اتمی نیست. مو برداشتن یک قطعه گوهر معمولا در نقاطی روی می دهد که در آنجا پیوند بلور سست و ضعیف باشد ولی شکستن یک گوهر مربوط به این امر نیست.

تب و لرز از نشانه های عفونت کلیه یا بخش دیگری از دستگاه ادراری است که می تواند عارضه جدی برای سنگ کلیه باشد. آزمایشگاه آنتورپ و چند تایى در سراسر جهان براى تشخیص الماسهاى مصنوعى بطور عمده از دو نوع دستگاه استفاده مىکنند. هر چند از نظر حد فاصل معینی میان این سنگ ها و گوهرهای گرانبها و مواد کانی دیگر نمی توان قائل گردید. معادن دیگر یاقوت در منطقه (خاش و کشکان) ولایت بدخشان نیز وجود دارد که توسط کدام سروی رسمی تثبیت نشده؛ اما تقریباً پنج سال قبل، کندن کاری خودسر از سوی زورمندان در این معادن ادامه داشت.

پس میتوان انتظار داشت که گرافیت، در جهت صفهات لانهزنبوری به دلیل داشتن پیوند قوی کووالانسی استحکام بالایی داشته باشد؛ بالعکس، این ساختار در جهت عمود بر صفحات لانه زنبوری به علت وجود پیوند ضعیف ثانویه بین لایهها، به مراتب کمتر از استحکام درون آنها، دارای مقاومت است. بنابراین به علت ساختار شبکه بلوری الماس، اشعه ایکس از این بلور عبور نمی کند بلکه منعکس می شود و از این خاصیت می توان برای تشخیص الماس حقیقی از انواع بدل آن استفاده نمود. این گوهر گرانبها را به عنوان «سنگ بهشت» هم یاد میکنند. درست است که هر دو یک فرمول دارند اما شرایط تشکیل این دو بیسار متفاوت است الماس در شرایط فشار و حرارات بالا تشکیل میشوند برای همین هم بالاترین درجه سختی(10) را دارد از طرفی تفاوت رفتار و خواص گرافیت و الماس را به نوع اتصال و پیوند شیمیایی اتمهای کربن نمیتوان نسبت داد زیرا در هر دو شکل این ماده – که تنها دارای اتمهای کربن است – یک نوع پیوند شیمیایی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید