ماهی آنجل – پینفوپدیا :: پینفوپدیا، جامعترین دانشنامه اطلاعات کالا و کسب و کار ::

ماهی ماده بر روی سنگ صاف تخمریزی کرده و ماهی نر تخم ها را بارور می کند. حالا باید تخمهای بارور شده را به آکواریم هایی که از قبل آماده ساخته ایم منتقل سازیم. تاحدودی قارچ به تخمهای سالم هم سرایت کند. این لوله در جنس نر دارای نوک تیز است و در آکواریومی که نر و ماده در کنار هم وجود داشته باشند، به طور معمول قابل مشاهده است. همچنین باله های پشتی و بالایی جنس نر نوک تیز است.

نشستن در مقابل یک مخزن ماهی آرامشبخش است. در خصوص مضرات ماهی های سالمون پرورشی بحث های زیادی شده است. تشخیص نر وماده آن بسیار مشکل است . نگهداری آنها آسان است.فراهم کردن غذای آنها مشکل نیست و به دلیل همه چیز خواری می توان از هر نوع غذایی اعم از زنده،یخ زده،خشک و… مهمترین و مطرحترین مشکل اسکارها حفره ایست که در سر آنها ایجاد می شود بنظر می رسد که حفره ی ایجاد شده در سر آنها همچون فرسایش خط پهلویی در ماهیان دریایی است که اصولاً مربوط به شرایط بد آب و کمبود ویتامین c می باشد .

در این مقاله در خصوص معرفی کلی ماهی اسکار، نژادهای مختلف این ماهی، تغذیه و شرایط مناسب نگهداری، تکثیر و پرورش، بیماری ها و به طور کلی هر آن چه برای نگهداری از این ماهی لازم است بدانید، خواهیم پرداخت. اما در صورت وجود شرایط مناسب و داشتن آکواریومی بزرگ، ماهیان کتفیش، سیلور دالر، سیچلاید دهان آتشی، سیچلاید گورخری و سیچلاید بلو آکارارا می توانند از بهترین ماهیان هم آکواریومی ماهی اسکار باشند.

نوزاد میگوی آرتمیا بهترین غذا جهت تغذیه لارو ماهیان گوشتخوار همچون لارو اسکار است. سیفون منظم هفتگی 25 الی 50 درصد جهت بالا بردن کیفیت آب و تثبیت پارامتر های آب الزامی است. کرم خونی منجمد با وجود دارا بودن منابع پروتئینی بالا به علت بیماری زا بودن (انگل زایی به دلیل استریل نامناسب انواع موجود این غذا در بازار) و همچنین ایجاد آلودگی داخل آکواریوم غذای مناسبی برای ماهی اسکار نیست. داخل یه ماهیتابه نچسب به مقدار کافی روغن بریزین و اجازه بدین تا کاملا داغ بشه و بعد ماهی رو آروم بذارین توش و حرارت رو متوسط رو به بالا کنین و اجازه بدین تا یه طرف ماهی سرخ بشه.

برای طرز تهیه ماهی شکم پر در ماهیتابه، داخل ماهیتابه ای روغن بریزید و ماهی شکم پر را قرار بدهید و در ماهیتابه را ببندید تا ماهی کاملا مغز پخت شود. 5. فیلهها را داخل روغن گذاشته و بعد از اینکه یک روی آن سرخ شد، برگردانید تا روی دیگر نیز سرخ شود. در سالهای 1328-29 میزان صید آن 16.5 تن بود اما روند آن کاهشی بوده و در سال 1381-82 به 9 تن و در سالهای بعد حدود 2 تن بوده است. هر چند بعضی افراد این ماهی را به مرور و با کم کردن میزان نمک آب به آب شیرین عادت می دهند اما در کل این ماهی در آب کاملا شیرین و بدون نمک عمر طولانی ای نخواهد داشت.

بیماری ایک یا سفیدک که به صورت نمک خشک پاشیده شده بر روی تن ماهی دیده می شود. ماهی را کاملا تمیز کرده و داخل شکم آن را خالی می کنیم مقداری نمک به ماهی می زنیم و می گذاریم مدت نیم ساعت بماند.سپس آن را کاملا شسته و با دستمال تمیز خشک می کنیم.پیاز و سیر را رنده می کنیم و همراه با زرد چوبه، ادویه، فلفل و گشنیز خرد شده(درصورت تمایل مقدار کمی هم شوید).

در صورت تمایل میتوانید سس خوشمزهای درست کرده و در کنار ماهی قزل آلا سرو کنید. برای اینکه پوست ماهی در حین کباب شدن نسوزد میتوانید یک عدد سیب زمینی را به صورت حلقهای برش زده و حلقههای سیب زمینی را یکی در میان کنار تکههای ماهی قرار دهید. پس از اینکه کارنروماده تمام شد سنگ تخم ماهی اسکار ها را در یک آکواریوم که از قبل آب همدما وبسیار کریستالی وشفاف دارد منتقل کنید.

ماهیان این خانواده در آبهای سرد با اکسیژن فراوان زندگی میکنند و در پاییز و زمستان تخم ریزی میکنند. یکی از علائمی که نشان دهنده نزدیک بودن فصل تخم ریزی اسکارها این است که در مکان تخم ریزی ( معمولاً میان تخته سنگها ) شروع به تمیز کردن و ایجاد حفره میکنند . این ماهیها بسیار باهوش هستند و قادرند که حیله های زیادی را از خود نشان دهند و به زودی قادرند شخصی که به آنها غذا می دهد را شناسایی نمایند.

بنابراین تکثیرکنندگان بایستی از انجام هرگونه کاری که باعث ناراحت کردن مولدین می شود خودداری نمایند. پس از گذشت ده روز از تولد، نوزادان قادر به شنا کردن خواهند بود و در آکواریوم پراکنده می شوند. بعد از مدت ۶ روز از روز تخمگذاری لاروها کیسه زرده را جذب میکنند و شروع به شنای آزاد میکنند. حداقل تانک مورد نیاز برای یک جفت انجل ۶۰ لیتر میباشد ولی در صورتی که تانک بزرگتری در اختیار دارید از انها دریغ نکنید زیرا انجل ها در تانک های بزرگ هم رشد بهتری داشته و هم احساس امنیت بیشتری میکنند مخصوصا اگر تانک را به صورت گیاهی و صخره ای دکر بندی کنید که بسیار هم مورد علاقه انهاست.

باید به مقداری نوزاد آرتمیا در اختیار بچه ماهیان قرار دهیم که همه آنها را مصرف کنند و چیزی از آن بعد از نیم ساعت باقی نماند دقت کنیم باید کمتر از نیاز هم ریخته نشود. اما میتوان نوع ماده را از متورم بودن مخرج، و بعد از تخمریزی تشخیص داد. 3. لیمو: برای از بین بردن بوی ماهی سالمون با لیمو باید در ابتدا ماهی را تمیز کرده و مقداری آبلیمو روی آن بریزید و بعد از مدت زمان کوتاهی آن را سرخ کنید. یکی از راستهها ، راسته آزاد ماهی شکلان (Salmoni formes) است و تیره آزاد ماهیان که قزلآلا جزء آن است، یکی از تیرههای این راسته است.

این گونه دارای بدنی تیره و سایه رنگ به همراه خطوط اشکالی زرد رنگ بر روی آن است. در حقیقت، پیراناهای شکم قرمز آن شکارچیانی نیستند که اکثر ماهی داران تصویر میکنند. AKA Pleco: جالب است بدانید که این نوع از ماهیها، خدمات سرایداری مانند خوردن جلبکهایی را که در آکواریوم رشد میکنند را انجام میدهند. یکی از مهمترین نکاتی که باید برای نگهداری ماهی اسکار در کنار ماهیان دیگر به آن توجه کنید میزان رشد ماهیها است، زیرا ماهی اسکار شما هرچقدر هم که کوچک باشد پس از مدتی رشد کرده و قادر است ماهیان اطراف خود که رشد کمتری دارند را بخورد.

در واقع باید میزان PH آب آکواریوم را بین ۷ تا ۵/۷ در نظر بگیرید تا ماهی در آب خنثی پرورش یابد. در سالهای ۱۹۷۰ ماهی سالمون از ۴۰ رودخانه کشور نروژ جمع آوری گردید و فرایند پرورش و اصلاح نژادماهی سالمون آغاز گردید. تکثیر و پرورش داده میشود. این ماهی خلق و خویی متعادل تا خشن داشته و جزو گوشتخواران قوی جثه محسوب میشود. پس از تخمریزی اسکارها آب آکواریوم مولدها براثر وجود اسپرم درآب شیری رنگ وسطح آب کف آلود میشود.

آکواریوم با اندازه کوچک تر موجب کاهش رشد ماهی و به خطر افتادن سلامت ماهی می گردد. ماهی دارای خواص زیادی از جمله افزایش سلامت مغز، کمک به جلوگیری از افسردگی و منبع غنی از ویتامین D می باشد. ماهی اسکار دارای نژاد های گوناگونی است که معروف ترین آن ها عبارتند از اسکار تایگر، اسکار تایگر آلبینو، اسکار مسی و اسکار زرد . زیستگاه اصلی این نوع ماهی رودخانه آمازون میباشد در کنار ماهیانی همچون آروانا ، پیرانا ، فلاور و حتی همزیستی با تمساح آن مناطق دارد. گونه Astronotus orbiculatus که به عنوان گونه اصلی ماهی اسکار در طبیعت معرفی شده است تا 45 سانتی متر و وزن 1.6 کیلوگرم رشد می کند.

پس از آماده سازی تانک تکثیر و تغذیه مناسب مولدین، زمان معرفی خواهد رسید. برای معرفی جفت نر و ماده به آکواریومی با حداقل حجم 120 لیتر، دارای بستری با شن ریز و همچنین یک تکه تخته سنگ صاف و مسطح ( محلی که تخمریزی بر روی آن انجام می شود ) نیاز خواهید داشت. معروفترین گونههای آن اسکار تایگر ( اسکار ببری ) و اسکار سلطنتی میباشند . ماهی اسکار با نام علمی Astronotus ocellatus در دسته ماهیان سیچلاید تقسیم بندی می شود و با نام های عمومی اسکار تایگر، سیچلاید مرمری و سیچلاید مخملی شناخته می شود.

اما تحقیقات بعدی این ماهی را در دسته ماهیان آب شیرین قرار داد. هم ماهی نر و هم ماده اینکار را انجام خواهند داد . تا تخمهایی که گاها بروی هم ریخته شده اند اگر اسکارماده تعدادی ازتخمهارابروی هم بگذارد. به هر حال اگر ماهیهای مناسب نسبتا بزرگ از جمله انواع گربه ماهیها و سایر انواع ماهیان سیکلیده در آکواریوم آنها قرار گیرند مشکلی به وجود نخواهد آمد، اما در مجموع توصیه می شود که اسکارها با همنوعان خود نگهداری شوند. راه تشخیص جنسیت اسکار به این ترتیب است که ماهی نر اسکار با مشخصات نوک لوله اسپرم شبیه به نوک قلم نی و قوز روی سر بلندتری دارد و لبهای ضخیم و پهن تر و چانه بزرگتری نسبت به ماده دارد .

دیدگاهتان را بنویسید